همه چیز درباره ی قتل دختر معصوم 6ساله در ورامین

تکمیلی ۲۰ اردیبهشت

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ورامین گفت: اداره تشخیص هویت ناجا، نظریه خود را در خصوص آلت قتاله‌ در پرونده «ستایش» اعلام کرده است.

ابوالقاسم مرادطلب با بیان این مطلب اظهار کرد: پرونده هنوز منجر به صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست نشده، اما طی روزهای آینده نهایتا تا چهارشنبه هفته جاری کیفرخواست این پرونده صادر خواهد شد.

وی گفت: بازپرس امشب پرونده را مطالعه خواهد کرد و اگر مشکلی نباشد ظرف یکی دو روز آینده قرار لازم را صادر می‌کند.

مرادطلب یادآور شد: اداره تشخیص هویت ناجا نظر خود را در خصوص آلت قتاله که یک قبضه چاقو بوده ارائه و ارسال کرده و امروز بدست ما می‌رسد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ورامین روز گذشته به ایسنا گفته بود که منتظر نظر اداره تشخیص هویت ناجای تهران درباره آلت قتاله در پرونده «ستایش» هستند.

بر اساس این گزارش، ۲۱ فروردین ماه پسری ۱۷ ساله در ورامین، دختر شش ساله افغانی را به قتل رساند.

تکمیلی ۱۳ اردیبهشت

 

دادستان عمومی و انقلاب ورامین با اشاره به آخرین وضعیت پرونده ستایش قریشی گفت: متهم این پرونده روز گذشته از کانون اصلاح و تربیت به دادسرا اعزام و آخرین دفاعیات از وی اخذ شد.

«ابوالقاسم مرادطلب» در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، با اشاره به آخرین وضعیت پرونده ستایش قریشی اظهار کرد: متهم این پرونده روز گذشته از کانون اصلاح و تربیت به دادسرا اعزام و آخرین دفاعیات از وی اخذ شد.

وی ادامه داد: از آنجایی که بازپرس مکلف است که برای رسیدگی به پرونده مددکار اجتماعی تعیین کند، در حال حاضر مددکاران اجتماعی در حال بررسی پرونده هستند.

مرادطلب در پایان گفت: منتظر هستیم تا مدکاران اجتماعی پرونده را بررسی و نظریه مددکاری خود را جهت ثبت در پرونده ارائه دهند تا در نهایت پرونده را به دادگاه کیفری ارسال کنیم.

دادستان ورامین چندی پیش از ارسال نظریه پزشکی قانونی در رابطه با پرونده قتل دختر ۶ ساله افغان در ورامین خبر داد و گفت: با وصول این نظریه آخرین دفاعیات از متهم اخذ می‌شود و درصورتی که نقصی در پرونده وجود نداشته باشد آن را با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع می‌دهیم.

تکمیلی

قاتل ستایش قریشی در جلسه امروز دادستان تهران با قضات دادسرای امور جنایی و سرقت به تشریح نحوه قتل این دختر ۶ ساله پرداخت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از میزان، علاوه بر متهم پرونده قتل ستایش قریشی، متهم دو پرونده دیگر که از تبعه افغان بودند و جرم آن‌ها تعرض و قتل بود نیز در این جلسه به بیان نحوه ارتکاب جرائم خود پرداختند.

دادستان تهران با اشاره به ضرورت نظارت بیشتر خانواده‌ها بر نوجوانان خود با توجه به حادثه ورامین تصریح کرد: پرونده قتل رخ داده در ورامین این پیام را دارد که خانواده‌ها باید نظارت بیشتری بر فعالیت نوجوانان در شبکه‌هایی اجتماعی و همچنین زمانی که آن‌ها در خانه تنها هستند داشته باشند.

عباس جعفری دولت آبادی امروز (یکشنبه) در حاشیه نشست مشترک با قضات پرونده‌های مرتبط با قتل و سرقت با بیان اینکه یکی از موارد مشمول موضوع امنیت اجتماعی مسئله جان و اموال افراد است، اظهار کرد: پرونده‌های قتل و سرقت در تهران به صورت متمرکز رسیدگی می‌شود و بعد از قتل رخ داده در ورامین و همچنین موارد مشابه‌ای که در سال‌های گذشته اتفاق افتاد، به منظور هم اندیشی و صحبت کردن با قضات پرونده‌های مربوط به قتل و سرقت و همچنین برای بررسی مطلوب تر این پرونده‌ها، نشست امروز را برگزار کرده‌ایم.

وی ادامه داد: دادستانی تهران اعمال نظارت و بررسی پرونده‌هایی همچون پرونده حادثه ورامین را وظیفه خود می‌داند.

دادستان تهران با اشاره به ضرورت توجه به پیام‌ها و پیامدهای حوادثی مشابه حادثه ورامین گفت: امیدواریم در این جلسات بتوانیم این نوع قتل‌ها را کالبد شکافی کرده و سرعت بیشتری به رسیدگی‌ در پرونده‌های مرتبط با قتل و سرقت دهیم.

جعفری دولت آبادی خاطرنشان کرد: به مردم اطمینان می‌دهیم که دادستانی تهران در حوزه رسیدگی به پرونده‌های مرتبط به قتل و سرقت دارای قضات با تجربه‌ای است و همچنین اقدامات خوبی نیز در راستای مهار سرقت در دادستانی تهران صورت گرفته است.

وی در ادامه با بیان اینکه در سیستم قضایی جمهوری اسلامی ایران تبعیض وجود ندارد، گفت: متهمان چه ایرانی و چه افغانستانی باشند در نوع رسیدگی به پرونده‌ آن‌ها تفاوتی وجود ندارد؛ چراکه سیستم قضایی جمهوری اسلامی مبتنی بر رسیدگی عادلانه است و هیچ فردی مصونیت ندارد و گواه این امر قتل رخ داده در ورامین است که متهم آن یک فرد ایرانی است و ما موارد مشابهی داشتیم که متهم افغانستانی بود.

دادستان تهران در ادامه با اشاره به ضرورت نظارت بیشتر خانواده‌ها بر نوجوانان خود با توجه به حادثه ورامین تصریح کرد: پرونده قتل رخ داده در ورامین این پیام را دارد که خانواده‌ها باید نظارت بیشتری بر فعالیت نوجوانان در شبکه‌هایی اجتماعی و همچنین زمانی که آن‌ها در خانه تنها هستند، داشته باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه آمارهای مراجع رسمی کشور حکایت از کاهش سرقت در تهران دارد، گفت: با قاطعیت اعلام می‌کنیم که آمار سرقت در سال ۹۴ در تهران نسبت به سال ۹۳ کاهش داشته است و این موفقیتی است که با همکاری نیروی انتظامی و به خصوص با توجه به اقداماتی که در نیمه دوم سال ۹۴ انجام شد به دست آمده است.

جعفری دولت آبادی با بیان اینکه بیشتر سرقت‌های رخ داده از نوع خرد هستند، تصریح کرد: البته در حوزه سرقت‌های مسلحانه از بانک‌ها در تهران نیز اقدامات خوبی انجام گرفته است.

دادستان تهران در پایان خاطرنشان کرد: آمار قتل در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ رشد نداشته است.

متهم به قتل ستایش قریشی اختلال روانی نداشته است

خبرگزاری فارس: متهم به قتل ستایش قریشی اختلال روانی نداشته است

دادستان عمومی و انقلاب ورامین گفت:براساس نظریه پزشکی قانونی دلیل قطعی دال بر اختلال روانی متهم به قتل ستایش قریشی یافت نشده است.

ابوالقاسم مرادطلب دادستان عمومی و انقلاب ورامین در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس،‌درباره نتیجه کمیسیون پزشکی قانونی گفت: براساس نظریه پزشکی قانونی دلیل قطعی دال بر اختلال روانی متهم به قتل ستایش قریشی یافت نشده است.

دادستان عمومی و انقلاب ورامین پیش از این نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار داشت: بر اساس نظر پزشکی قانونی سن شناسنامه‌ای متهم تایید شده که عبارت است از تولد متهم در تاریخ آذر ماه سال ۷۸٫

مرادطلب درخصوص اینکه آیا پزشکی قانون موضوع تجاوز و همچنین علت تامه مرگ را اعلام کرده است یا خیر گفت: از آنجا که کیفرخواست محرمانه است نمی‌توان درخصوص این موضوعات اظهارنظر کرد.

وی تصریح کرد: روز شنبه متهم به دادسرای ورامین فراخوانده شده است تا از وی دفاع آخر اخذ شده و سپس با صدور کیفرخواست در اوایل هفته پرونده به دادگاه کیفری شماره یک ارجاع شود.

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: دادسرای ورامین در هنگام صدور کیفرخواست اتهام متهم را قتل عمد دانسته اما برای سایر جنبه‌های پرونده قرار عدم صلاحیت صادر کرده و پرونده را به دادگاه کیفری استان تهران می فرستد.

پدر قاتل ستایش: با دست خودم پسرم را تحویل دادم/ مادر قاتل: هیچ تجاوزی به ستایش نشده است

او به من گفت که شیطان من را گول زده است به من گفت که عذاب وجدان دارد. پسرم آزارش به هیچ کس نرسیده بود، او ۱۵ سال دارد و کارت ملی هنوز نگرفته است، اینکه رسانه‌ها می‌گویند او ۲۰ سال دارد، دروغ است.

از روز کشف جنایت تا کنون خانه شان را رها کرده و به آن مراجعه ننموده‌اند؛ نمی‌خواهند در دید باشند اما ترجیح داده‌اند با یک خبرگزاری به گفت‌وگو نشسته و برخی مسائل را بیان کنند.

به گزارش فارس، خبر دردناک قتل «ستایش قریشی»، دختر ۶ ساله افغانستانی که دل‌ها و قلب‌های مردم ایران و افغانستان را به درد آورد، حرف و حدیث‌های زیادی به دنبال داشته و شبکه‌های اجتماعی مملو از اظهارات نسنجیده و دور از واقعیت است؛ مثل تهدید خانواده مقتول، نسبت دادن خانواده متهم به قتل به خانواده شهدا و… .

«حبیب پور جعفر» پدر امیرحسین در رابطه با نحوه اطلاع از حادثه گفت: وقتی سر کار بودم، به من اطلاع دادند که پسرم قتلی مرتکب شده است، من نیز بلافاصله با فرزندم برای معرفی به کلانتری رفتیم، پسرم اعتراف کرد که قتل را انجام داده است من را نیز یک شب در بازداشت نگه داشتند و بعد از اینکه اطمینان پیدا کردند که من گناهی نکردم، من را آزاد کردند.

وی با بیان اینکه کارگر و از قشر ضعیف جامعه است، خاطرنشان کرد: به همراه خانواده مقتول در یک کوچه زندگی می‌کنیم و مقتول مثل خانواده خودم است، روز ختم نیز می‌خواستم در مراسم شرکت کنیم اما به دلیل اینکه جنجالی به پا نشود، در مراسم شرکت نکردیم.

پورجعفر با تأکید بر اینکه ما و خانواده آقای قریشی همسایه هستیم و هیچ مشکلی در طول سالهای گذشته با همدیگر نداشته و نداریم، افزود: به هیچ عنوان پسرم را مخفی نکردم، اینکه از سوی برخی رسانه‌ها آمده دروغ است، با دست خودم پسرم را تحویل دادم، حتی یک شب در بازداشتگاه بودم و بعد از اطمینان از بی‌گناهی من را آزاد کردند، وجداناً فکر می‌کنم که مقتول بچه خودم بوده است.

ایرانیان و افغانستانی‌ها در برابر قانون یکسانند

وی با تأکید براینکه من در اختیار قانون هستم و هرچه قانون بگوید می‌پذیرم، گفت: فرزند من اگر خلافی مرتکب شده است، بر اساس قانون عمل می‌کنیم، تفاوتی بین ما با افغانستانی‌ها نیست، تبعیضی بین ما وجود ندارد و من و پدر مقتول از اقشار ضعیف هستیم و هرچه قانون بگوید عمل می‌کنم.

پورجعفر ادعای برخی رسانه‌ها را مبنی بر اینکه من از خانواده شهید هستم را کذب دانست و گفت: این صحبت‌ها از سوی من گفته نشده است، ما با خانواده مقتول فرقی نداریم و بر اساس قانون عمل می‌کنیم.

وی اظهار داشت: فرزندی که خدا می‌دهد را خودش از ما پس می‌گیرد، خانواده مقتول خانواده خوبی هستند و به ما بدی نکردند، نمی‌دانم چرا فرزندم مرتکب این گناه شد، من شرمنده خانواده مقتول هستم، من یک کارگر ساده هستم و هیچ جایگاهی ندارم ،تحت فشار هم نیستیم و هر چه قانون بگوید عمل می کنم.

پدر مقتول همانند برادر من است

در ادامه این مصاحبه مادر امیر حسین پورجعفر با تأکید بر صحبت‌های همسرش گفت: شایعاتی که درباره اختلاف خانواده ما با مقتول گفته می‌شود درست نیست، چهار سال است همسایه هستیم و با هم به خوبی زندگی کردیم، حتی عموی ستایش زمانی که پسرم متولد شد، دسته گلی برای ما آورد ما در غم این خانواده شریک هستیم و انتظار نداشتیم که فرزند مان را این کار را کند.

وی خاطرنشان کرد: ما در غم این خانواده شریک هستیم و انتظار این را نداشتیم که فرزندمان این گناه را مرتکب شود، از پدر و مادر ستایش معذرت خواهی می‌کنیم و اینکه ما را در غم خود شریک بدانند، در مراسم دفن ستایش هم از دور شرکت کردم.

مادر متهم به قتل ستایش با بیان اینکه پدر مقتول همانند برادر من است، گفت: وقتی پدر ستایش می خواست که ماشین خود را نزدیک منزل ما پارک کند، به او می گفتیم که مزاحمتی برای ما ندارد، شایعات در مورد ما اشتباه است هرچه قانون بگوید رضایت می‌دهیم.

هیچ تجاوزی به مقتول نشده است

وی با بیان اینکه بعد از اینکه شنیدم پسرم مرتکب قتل شده است،گفت: وقتی فرزندم به ما اطلاع داد که مرتکب قتل شده به حدی حالم بد بود که در بیمارستان بستری شدم و گفتم که پسرم باید در زندان بماند.

وی تصریح کرد: او به من گفت که شیطان من را گول زده است به من گفت که عذاب وجدان دارد. پسرم آزارش به هیچ کس نرسیده بود، او ۱۵ سال دارد و کارت ملی هنوز نگرفته است، اینکه رسانه‌ها می‌گویند او ۲۰ سال دارد، دروغ است.

مادر متهم به قتل ستایش اظهار داشت: ما در غم این افراد شریک هستیم و با این خانواده هیچ کدورتی نداشتیم، غم آنها غم ما است و ما فکر می‌کنیم بین ایرانی و افغانستانی تفاوتی ندارد همه با هم همدل هستیم و قانون هرچه تصمیم بگیرد تابع قانون هستیم و با قانون پیش می رویم.

وی افزود: خدا شاهد است ما اطلاعی از این موضوع نداشتیم، فرزندم به من گفت که شیطان در پوست من رفته است.

مادر امیرحسین پورجعفر با بیان اینکه هیچ تجاوزی به مقتول صورت نگرفته است، گفت: پزشکی قانونی اعلام کرده که هیچ تجاوزی صورت نگرفته و به پدر مقتول اعلام شده است، از رسانه ها خواهش می‌کنیم به خاطر خدا این حرف‌ها را نزنند.

محاکمه قاتل ستایش در دادگاه اطفال

 چند روز بعد از رسانه ای شدن قتل دختر خردسال افغان در ورامین واکنش ها به این جنایت فجیع ادامه دارد. در حالی که در روزهای قبل استاندار تهران، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، پلیس تهران و… به این ماجرا واکنش نشان داده بودند، روز گذشته نیز علاوه بر اینکه دادستان تهران خواستار تسریع در رسیدگی به پرونده جنایت ورامین شد، سید حسن خمینی، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی نیز با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود با خانواده ستایش قریشی ابرازهمدردی کرد. همزمان فرمانده انتظامی ویژه شرق تهران از برخورد قاطع با متهم این پرونده خبر داد.

به گزارش ایران حادثه به نقل از روزنامه آرمان، درد را ازهر طرف که بخوانی درد است. این جمله ای از حزن‌نامه شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در پی قتل و تجاوز به ستایش قریشی دختر بچه افغانستانی است؛ دختر شش ساله که با دایی خود در یکی از محلات ورامین واقع در جنوب شرق تهران از خانه خارج شده و دیگر هرگز به منزل بازنگشت. تنها یک لحظه غفلت کافی بود تا ستایش کوچولو توسط دزدی که دوست و همسایه نزدیک بود ربوده شود و به سرنوشتی تلخ گرفتار آید. پسربچه ۱۷ ساله همسایه که همه جا نقل خوبی و سربه زیری او و خانواده اش بود متهم یا قاتل بود. او بعد از ربودن و تجاوز و شکنجه جنازه ستایش را در حمام با اسید سوزانده بود، اما پلیس خیلی زود رد متهم را پیدا کرد.تشکیل پرونده شخصیت برای متهم

در رابطه با این اتفاق واکنش‌های زیادی برانگیخته شد؛ از راه افتادن کمپین «من ستایش هستم» در فضای مجازی تا واکنش تند برخی کاربران و مسئولان که تقاضای اشد مجازات برای پسر سر به زیر ۱۷ساله منطقه خیرآباد ورامین را داشتند. استاندار تهران از دستور ویژه به تمام دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی استان برای پیگیری حادثه قتل دختر شش ساله افغان در ورامین خبر داد. سیدحسین هاشمی گفت: تمهیدات لازم از سوی دستگاه امنیتی استان تهران برای پیگیری دقیق حادثه و روشن شدن زوایا و دلایل آن اندیشیده شده است. او با بیان اینکه به خانواده مقتول قول داده شد که این قضیه به‌صورت جدی پیگیری شود، تصریح کرد: درهمین ارتباط نمایندگانی از سوی استانداری تهران در آیین ختم این دختر شش ساله حضور پیدا کردند تا تسلی خاطر و آرامشی برای خانواده مقتول باشد. به گزارش خبرآنلاین، جعفری دولت آبادی، دادستان تهران نیز یکی از سیاست‌های دادستانی تهران را رسیدگی دقیق به جرایم مهم دانست و با اشاره به جنایت اخیر در ورامین اظهار داشت: جرایم مهمی که امنیت اجتماعی را تهدید کرده و افکار عمومی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، باید توسط دادستان‌ها و سرپرستان دادسراها به سرعت پیگیری و رسیدگی شود. سید حسن خمینی هم در صفحه اینستاگرام خود در این زمینه نوشت:خبر بسیار تلخ بود. و عجیب اینکه در عصر انفجار اطلاعات دیر مطلع می شویم.

خانواده ها بررسی کنند

یک روانشناس و فعال حقوق کودک در مورد این حادثه تلخ می گوید: آزارهای جنسی ویژه مناطق محروم نیست، اما در مناطق پرخطر فراوانی بیشتری دارد. در منطقه ورامین به دلیل تراکم جمعیت و محرومیت احتمال ارتکاب جرایم بیشتر است.ثریا عزیزپناه می افزاید: این حادثه به شدت تاسفبار است زیرا هم قاتل و هم مقتول هردو کودک هستند و همین باعث می شود ما در بررسی این پرونده دچار احساسات شویم. این فعال حقوق کودک با بیان اینکه نباید در آسیب شناسی این پرونده دچار احساسات شویم می افزاید: یکی از این احساسات نادیده گرفتن نقش خانواده هاست. خانواده ها باید ببینند کجای کارشان مشکل داشته که این روند رخ داده است. عزیزپناه می گوید: تقابل ایرانی و افغان بدترین معضلی است که وارد این پرونده شده و شکل طایفه ای به آن داده و از ایجاد تقابل باید جلوگیری شود. این روانشناس عنوان می کند: شرایط وقوع جرم باید بررسی شود و نباید این حادثه صرفابه مجازات نوجوان محدود شود. همچنین باید آموزش های جنسی وارد مدارس شده و از سنین کم نقاط آسیب پذیربدن به دختران و پسران آموزش داده شده و نحوه مراقبت از آن به افراد یاد داده شود. عزیزپناه از رسانه ها و سایر متولیان خواست تا از تشویش اذهان عمومی و سیاه نمایی در بازگویی حقیقت دراین ماجرا خودداری کنند. او به موقعیت جغرافیایی جنایت نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه در مناطق فقیرنشین و حاشیه‌نشین اوضاع وخیم‌تر است. چند سال پیش «بیجه» نیز در همین موقعیت جغرافیایی دست به آن جنایات زد و این نشان می‌دهد که دولت و دیگر دستگاه‌های مسئول باید مداخلات جدی‌تری در مناطق حاشیه‌نشین و فقیر داشته باشند و در کنار آن به سازمان‌های مردم نهاد و گروه‌های داوطلب‌نیز اجازه فعالیت بدهند.

دادگاه اطفال، مسئول رسیدگی به پرونده

یک عضو کمیسیون حقوقی مجلس با اشاره به حادثه ورامین، گفت: شواهد اینطور نشان می‌دهد که قتل عمد اتفاق افتاده؛ مجازات قتل عمد هم می‌تواند مطابق با درخواست اولیای مقتول قصاص باشد. آنها می‌توانند با پرداخت تفاضل دیه درخواست قصاص را مطرح کنند. حتی اگر والدین هم درخواست قصاص نکنند و این پرونده به دیه ختم شود باز هم می‌توان تا ۱۰ سال برای قاتل حبس در نظر گرفت. محمدعلی اسفنانی افزود: قانون حاکم، قانون ایران است و طبیعتا برای چنین جرمی قصاص در نظر گرفته شده است. به گزارش ایسنا، او با اشاره به سن قاتل توضیح داد: این جرم در دادگاه اطفال بررسی می‌شود؛ البته حد فاصل بین سن بلوغ تا سن رشد، فقط دادگاه را تغییر می‌دهد نه مسئولیت را. از این بابت پسری که از سن ۱۵ سال عبور کرده تکلیف بر عهده‌اش است. منتها دادگاه رسیدگی کننده دادگاه اطفال است. یک حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری هم درباره اینکه آیا نحوه محاکمه مجرمی که کودک مهاجر افغانی را مورد تجاوز قرار داده و به قتل رسانده است، به‌دلیل اینکه مقتول کودک افغان بوده است طبق قوانین داخل ایران است، می‌گوید: مجرم ایرانی بوده است و مقتول افغانی بوده است. باتوجه به اینکه قوانین کیفری ما سرزمینی است و شامل تمام افرادی می‌شود که در قلمرو حکومت جمهوری اسلامی ایران مرتکب جرم شوند، ملیت و تابعیت و سایر اوصاف عارضی افراد متهم یا مجرم تاثیری در شمول قانون نسبت به آنها ندارد. بنابراین اگر متهم به این قتل از جهات دیگر شرایط تحمل مجازات را داشته باشد حتما باید مجازات شود. بهمن کشاورز، درباره اینکه همه تقاضا دارند تا مجرم به اشد مجازات برسد و همچنین این موضوع که مجرم ۱۷ساله است و آیا در دادگاه بزرگسالان به حکم اعدام مجازات می‌شود، به امید ایرانیان می‌گوید: اولا باتوجه به اینکه ادعا شده است متهم ۱۷ سال دارد، بنابراین مرجع رسیدگی به اتهام او دادگاه کیفری یک ویژه اطفال است که موضوع بلافاصله نزد آن مطرح می‌شود، مضافا طبق ماده ۲۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری باید برای این متهم پرونده شخصیت تشکیل شود که در آن با کمک پزشکان قانونی و روانشناسان و مددکاران وضعیت خانوادگی، روحی، اخلاقی و سایر اوصاف متهم روشن خواهد شد. یک جامعه‌شناس و مددکار اجتماعی هم در آسیب‌شناسی وقوع این حادثه به نقش دستگاه‌ها و نهادهای مختلفی اشاره می‌کند که تاکنون کوتاهی‌های مختلفی از سوی آنان سر زده است. به گزارش ایسنا، امیرمحمود حریرچی در این باره با بیان اینکه خط قرمزها در این حوزه بسیار زیاد شده است، گفت: از سوی دیگر بسیاری از دستگاه‌های فرهنگ‌ساز در این زمینه کار چندانی انجام نمی‌دهند. سینما، تئاتر و… ظرفیت‌های بالایی است که از آن غافل شده‌ایم.امیر محمود حریرچی کودک‌آزاری‌ها و مواردی از این دست را جزو آسیب‌های پنهان جامعه برشمرد.

سلامت نیوز: محاکمه قاتل ستایش در دادگاه اطفال

تکمیلی:

 

فرماندار ورامین با ابراز تاسف از حادثه قتل دختر افغان گفت: ما هر آنچه که در توان داریم؛ برای انجام وظایف خود در قبال این اتفاق ناگوار به کار بسته‌ایم، حتی بیش از زمانی که شاید چنین اتفاقی برای یک ایرانی رخ می‌داد.

به گزارش ایران حادثه به نقل از ایلنا،محسن خوانساری (فرماندار ورامین) دربارهٔ اقدامات صورت گرفته در ارتباط با حادثه قتل دختر افغان در خیرآباد ورامین گفت: اقدامات لازم از‌‌ همان زمان وقوع جرم سریعا آغاز شد؛ ابتدا نیروی انتظامی به سرعت پیگیر قضایا شده و متهم را دستگیر کرد و در ادامه نیز دستگاه قضایی، خارج از نوبت در حال رسیدگی به پرونده است.

وی افزود: همچنین از‌‌ همان روز اول وقوع حادثه، هیاتی از استانداری و فرمانداری به دیدن خانواده مقتول رفت و از نزدیک با آن‌ها صحبت کردند و کمک‌های مادی هم در جهت حمایت از این خانواده صورت گرفت و تاکنون هم دائماً به وضعیت‌شان رسیدگی می‌شود که با مشکلی روبرو نشوند.

وی ادامه داد: البته هیات‌هایی نیز به نمایندگی از برخی سازمان‌های دیگر برای دلجویی و کمک به این خانواده به دیدن آن‌ها رفته‌اند و به دلیل درگیر بودن ۲ قومیت مختلف در این حادثه، مراقبت می‌کنند تا خدای ناکرده تحریکی از جانب هر سوی این قومیت‌ها صورت نگیرد و اتفاقات بدی رخ ندهد. به همین دلیل کنترل کردیم؛ چنین مسایلی از لحاظ امنیتی و انتظامی بوجود نیاید. این مواردی که عنوان شد؛ عمده محور کارهایی است که انجام شده و یا در حال انجام است.

فرماندار ورامین ادامه داد: این حادثه، اتفاقی است که نه فقط صرفاً برای یک تبعه افغان، که ممکن است؛ برای هر ایرانی نیز پیش بیاید. البته منظور این نیست که اتفاق، یک اتفاق طبیعی است! به هر شکل اتفاقی است که متاسفانه افتاده و ما هم در این میان کاملا مراقب هستیم تا این حادثه منجر به اختلافات قومیتی نشود و برای منتسبان طرفین مشکلی پیش نیاید.

خوانساری با اشاره به اینکه بعضی تحرکات هم شد که با مراقبت و ورود به موقع از بروز اتفاقات ناخوشایند احتمالی جلوگیری بعمل آمد، اظهار داشت: بطور مثال تلاش شد که تجمعات خاص و مراسم خاصی برگزار شود که باعث می‌شد؛ جامعه افاغنه در مقابل ایرانی‌ها تحریک بشوند، اما با صحبت و مذاکره آن‌ها را منصرف کردیم که فضای جامعه را ملتهب نکنند و بیش از حد به حاشیه‌های این حادثه دامن نزنند و به آن ابعاد سیاسی ندهند.

وی افزود: یکصدهزار تبعه افغان در ورامین داریم و قرار نیست با چنین اتفاقی حساسیت‌های بیجا و هیجانات کاذب بوجود بیاید و زندگی این افراد مختل و دچار مشکل شود. با این وجود ما هر آنچه که در توان داریم؛ برای انجام وظایف خود در قبال این اتفاق ناگوار به کار بسته‌ایم، حتی بیش از زمانی که شاید چنین اتفاقی برای یک ایرانی رخ می‌داد.

فرماندار ورامین در مورد نقل قول‌ها و روایت‌های مختلف دربارهٔ ویژگی‌های اخلاقی و انگیزه‌های احتمالا شخصی متهم و چگونگی ارتکاب جرم گفت: قاعدتا ً قاضی و بازپرس پرونده از ریز جزییات آگاه هستند و برای دستیابی به جزییات دقیق بازسازی صحنه جرم توسط ماموران ذیصلاح صورت گرفته است، اما اینکه روایت‌های مختلفی در سایت‌ها و رسانه‌ها درباره شخصیت متهم، محل وقوع جنایت و مکان ارتکاب قتل و… نقل می‌شود؛ قابل استناد و اعتنا نیست، چرا که این موارد و پرداختن به جزییات علاوه بر اینکه ما را از کلیّت حادثه دور می‌کند، نه تنها کمکی به حل پرونده نمی‌کند که به نظرم باعث انحراف تحقیقات از مسیر درست و واقعی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه اظهار نظر در مورد این حادثه را باید صرفاً به دستگاه‌های انتظامی و قضایی سپرد، افزود: جزییات این حادثه مثل تجاوز و… هنوز مشخص نیست و هرآنچه که در این باره عنوان می‌شود؛ فقط برپایه حدس و گمان‌ است و محرز شدن آن منوط به گزارش پزشکی قانونی است.

وی یادآور شد: متهم سابقه‌دار نیست و خانواده وی نیز خانواده بدنامی نیستند، اینها همگی سوالات و مواردی است که باعث مبهم شدن و پیچیدگی پرونده شده که باید بررسی‌ها و کار بصورت دقیق برای آشکار شدن همه ابعاد ماجرا و حادثه انجام بشود.

فرماندار ورامین با اشاره به اینکه به دنبال پلمپ شدن منازل مسکونی مقتول و متهم، خانواده‌های دو طرف در کنار خویشان و اقوام خود در منطقه خیرآباد اسکان یافته‌اند، گفت: باز ابراز تاسف عمیق می‌کنم از اتفاقی که افتاده، هرچند نباید می‌افتاد. با این وجود باید توجه داشت و اهمیت داد که سالهاست؛ بیش از ۱۰۰ هزار مهاجر افغان در این منطقه، با مسالمت در کنار مردم ورامین زندگی می‌کنند و از همه امکاناتی که شهروندان معمولی ایرانی در این منطقه دارند، برخوردارند؛ امکاناتی همچون امکانات اجتماعی، آموزشی، فرهنگی، رفاهی، بهداشتی و… و طی این سال‌ها هم مشکل خاصی بین سکنه ایرانی و افغان‌ها دیده نشده است و من امیدوارم که این هم‌نشینی و مجاورت و زندگی مسالمت‌آمیز با چنین اتفاقی آسیب نبیند.

 

پدر ستایش، دختر ۶ ساله افغان که در ورامین به قتل رسیده بود آخرین وضعیت پرونده دخترش را تشریح کرد.

،
شعر آقا قریشی گفت: امروز با امام جمعه ورامین و برخی از مسئولان شهر دیدار داشتم و آنها اعلام کردند که تا پایان پرونده در کنار ما خواهند بود.وی افزود: خوشبختانه نماینده مردم ورامین در مجلس نیز از خانواده ما حمایت کرد و قرار شده پرونده ستایش تا رسیدن به نتیجه نهایی پیگیری شود.پدر ستایش با اشاره به اینکه بعد از حادثه با قاتل دیدار نداشته است اظهارکرد: تاکنون دیداری با قاتل نداشته ام اما دوست دارم وی را ببینم و دلیل این کار غیر انسانی اش را از او بپرسم.قریشی با تاکید بر اینکه می خوام قاتل ستایش قصاص شود خاطرنشان کرد: خواسته خانواده من، قصاص قاتل است و باید این فرد سنگدل به جزای کار خود برسد.

دستور ویژه استاندار تهران برای پیگیری قتل دختر شش ساله افغان در ورامین

استاندار تهران از دستور ویژه به تمامی دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی استان برای پیگیری حادثه قتل دختر شش ساله افغان در ورامین خبر داد.

سیدحسین هاشمی روز یک شنبه در حاشیه نشست هماهنگی برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم در تهران به خبرنگاران گفت: تمهیدات لازم از سوی دستگاه امنیتی استان تهران برای پیگیری دقیق حادثه و روشن شدن زوایا و دلایل آن اندیشیده شده است.
وی با بیان اینکه به خانواده مقتول قول داده شد که این قضیه به صورت جدی پیگیری شود تصریح کرد: درهمین ارتباط نمایندگانی از سوی استانداری تهران در آیین ختم این دختر شش ساله حضور پیدا کردند تا تسلی خاطر و آرامشی برای خانواده مقتول باشد.
هاشمی، ضمن دعوت ایرانیان و اتباع افغان ساکن در منطقه به حفظ آرامش یادآور شد: ساکنان منطقه مطمئن باشند این قضیه به صورت جدی پیگیری می شود و کوتاهی در این خصوص انجام نخواهد گرفت.
ستایش دختربچه شش ساله افغان ساکن بخش خیرآباد ورامین روز یکشنبه ۲۱ فروردین وقتی از خانه خارج شده بود از سوی پسری ۱۷ ساله (ا.پ) ربوده و پس از هتک حرمت، به قتل رسید.
قاتل در روز جنایت توسط نیروی انتظامی دستگیر شد و پرونده قضایی این حادثه در مراجع ذیصلاح درحال رسیدگی است.
شهرستان ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.

 

 

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ورامین با تاکید بر رسیدگی ویژه و خارج از نوبت به پرونده قتل دختربچه شش ساله افغانستانی، گفت: متهم این پرونده(نوجوان ۱۷ ساله) به کانون اصلاح و تربیت تحویل داده شده است.

ابوالقاسم مراد طلب روز یک شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از نخستین لحظات وقوع این جنایت ، رسیدگی به این پرونده به طور ویژه و خارج از نوبت در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفته است.
وی اظهار کرد: قتلی اتفاق افتاده و متهم به جرم خود اقرار کرده و دستگاه قضا منتظر اظهار نظر پزشکی قانونی در خصوص این اتفاق می باشد.
مرادطلب تصریح کرد: به محض اعلام نظر پزشکی قانونی حداکثر ظرف دو روز پرونده جهت رسیدگی نهایی به دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع داده می شود.
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ورامین افزود: با توجه به این که متهمین کمتر از ۱۸ سال در زندان بزرگسالان نگهداری نمی شوند، متهم به قتل این پرونده نیز به کانون اصلاح و تربیت تحویل داده شده است.
وی تأکید کرد: هیچ گونه کوتاهی در رسیدگی به این پرونده صورت نخواهد گرفت و خارجی بودن مقتوله در روند رسیدگی عادلانه به این پرونده کمترین تأثیر را ندارد.
ستایش قریشی دختربچه شش ساله افغانستانی ساکن منطقه خیرآباد ورامین روز یکشنبه ۲۲ فروردین وقتی از خانه خارج شده بود از سوی پسر ۱۷ ساله ای (ا – پ) ربوده و وی پس از هتک حرمت ، به قتل می رسد.
قاتل در روز جنایت توسط نیروی انتظامی دستگیر شده و پرونده قضایی این حادثه در مراجع ذیصلاح درحال رسیدگی است.
شهرستان ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.

مجلس پیگیر قتل دختر افغانستانی است
?برخورد قاطعانه با قاتل “ستایش”

?سیدحسین نقوی‌حسینی نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی صبح امروز پارلمان در جمع خبرنگاران، ضمن محکومیت قتل ستایش قریشی دختر شش ساله افغانستانی در خیرآباد ورامین، گفت: این حادثه دل مردم ایران و علی‌الخصوص مردم ورامین را به درد آورد.

?وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران مدت‌های مدید میزبان اتباع کشور دوست و برادر افغانستان بوده و دولت و مردم ایران همواره در طی رنج‌هایی که بر ملت افغانستان روا داشته شد، در کنار آنها بودند و رنج‌های این ملت برای ما همچون رنج بر ملت خودمان است.

?نماینده مردم ورامین در مجلس با تاکید بر لزوم برخورد قاطعانه با قاتل دختر شش ساله افغانستانی، گفت:‌ مجلس شورای اسلامی این موضوع را پیگری خواهد کرد و طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران با قاتل ستایش قریشی برخورد خواهیم کرد، چرا که برای دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران تفاوتی بین قتل دختر ایرانی و افغانستانی وجود ندارد. به همین دلیل ما قاطعانه پیگیر این پرونده هستیم تا مسبب این قتل به سزای عمل ننگین خود برسد.

?نقوی‌حسینی در پایان تاکید کرد: در مورد این‌گونه حوادث کاملا مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران موضوع را دنبال می‌کنیم و هیچ تفاوتی بین اتباع خارجی و اتباع ایرانی وجود ندارد و بنده به عنوان نماینده مردم ورامین حق و حقوق این خانواده را بدون تفاوت پیگیری می‌کنم.

 

از جنایات اصغر بیجه در پاکدشت ورامین بیش یک دهه گذشته است، بر اساس مستندات بیجه به ۱۷ کودک تجاوز کرد و آن‌ها را به قتل رسانده و پایانش طناب دار بود. دیگر سال‌هاست پیکر بیجه با خاک یکی شده است، اما هنوز ورامین و مناطق اطرافش پرحادثه و غمبارند.

حالا شبکه‌های اجتماعی مملو از غم تجاوز به دخترکی ۶ ساله به نام ستایش هستند، ستایشی که در عکس‌هایش لبخندی کودکانه و بدون دندان دارد؛ ستایش افغانستانی است و البته زاده ایران، در همین زیر گوش تهران «ورامین» و منطقه خیر آباد به دنیا آمده است. بسیاری در شبکه‌های اجتماعی معتقدند که خبر در گذشت او آنطور که باید در رسانه‌ها بازتاب نداشته است.

واکنش‌ها به تجاوز و قتل دختر افغان در ورامین

ستایش بیست و دوم فروردین گم می‌شود و پدر و مادرش که اهل افغانستان هستند، همه جا را به دنبال دخترک زیر و رو می‌کنند، پلیس هم ردی از دخترک نمی‌یابد. تا اینکه فردای روز گم شدن ستایش، پلیس می‌گوید ردی از او گرفته است. اما پدر ستایش با پیکر آسیب دیده دخترش مواجه شده می‌شود، پسر ۱۷ ساله همسایه، ستایش را بعد از تجاوز با چاقو به قتل می‌رساند و پیکرش را در وام حمام می‌اندازد و رویش اسید می‌ریزد؛ شبیه صحنه‌ای از سریال «بریکینگ بد» که همراه با سی‌دی شهرزاد در سوپرمارکت‌های شهر به فروش می‌رسید. پسر ۱۷ ساله در از بین بردن جنازه موفق نیست و از دوستش کمک می‌خواهد و این دوست هم پدرش را در جریان می‌گذارد و خبر به پلیس و کلانتری محل داده می‌شود و حالا پسرک دستگیر شده است.

در برابر حزنی که در صدای پدر ستایش موج می‌زند، هزاران کوهِ اندوه کم است، چندبار زنگ می‌زنم و گوشی تلفن دست اقوامش جا به جا می‌شود تا پسرعموی ستایش قبول می‌کند چند کلمه‌ای با پدر ستایش حرف بزنم. می‌گوید: «یک روز کامل از ستایش خبری نبود، دولت و خودمان پیگیر شدیم، اما خبری از او نشد تا اینکه فرداش پلیس خبر داد که از او خبر دارند. ستایش را پسرک همسایه ما دزدیده بود.»

بغض در صدایش می‌شکند، اما ادامه می‌دهد: « همسایه بودیم، می‌شناختیم‌شان، ارتباط مان اما چندان زیاد نبود، می‌دیدمش که به مدرسه می‌رود، مادرش هم با همسرم سر کوچه جمع می‌شدند. اما از بعد از این اتفاق آن‌ها را ندیده‌ایم. البته هنوز پایمان را توی خانه‌ خودمان نگذاشته‌ایم و خانه اقوامیم تا کمی آرام شویم. همسرم و چهار فرزند دیگرم هم خیلی ناراحت هستند، اما منتظریم ببینیم چه می‌شود. از همه کسانی هم که به دیدار ما آمدند و پیگیر شدند ممنونیم.»

کتایون افرازه- از اعضای جمعیت امام علی و از فعالان اجتماعی منطقه قرچک و ورامین است، او می‌گوید این جمعیت نزدیک به یک سال و نیم است که در منطقه داوودآباد خانه‌ای ایجاد کرده است، داوودآباد فاصله کمی با خیرآباد-محل زندگی ستایش-دارد. او درباره نبود امنیت در این مناطق می‌گوید: قرچک و ورامین دو قسمت تهران است که خانواده‌های افغان زیادی آنجا زندگی می‌کنند. چون خانواده‌های افغان برای کار به شهرهای بزرگ می آیند و به دلیل نداشتن استطاعت مالی کافی در حاشیه‌ها ساکن می‌شوند. امنیت در این محله‌ها بسیار کم است، بچه های محروم از تحصیل زیادی در این مناطق هستند که جمعیت تلاش می کند به آن‌ها خدمات آموزشی و درمانی ارائه بدهد. بیشتر این بچه ها خانواده‌های آسیب دیده‌ای دارند که درگیر اعتیاد هستند و فضای ناامن این مناطق چنان است که خانه‌ی جمعیت با اینکه در مقابل کلانتری است اما چندین بار مورد دستبرد قرار گرفته است. این مناطق به شدت نیازمند کار فرهنگی ریشه‌ای هستند و همراه با کار فرهنگی باید قوانین خاصی در این مناطق گذاشته شود و امکانات به آن‌ها داده شود؛ در این مناطق بچه‌ها در سنین پایین ازدواج می‌کنند، کنترلی بر بارداری خود ندارند و آموزشی هم برای حمایت از فرزندان خود ندیده‌اند.

این خبر قلب خیلی‌ها را فشرده است، از وکلایی گرفته که اعلام آمادگی کرده‌اند که بدون دریافت پول وکالت خانواده ستایش را بر عهده بگیرند تا کاربرانی که در شبکه‌های اجتماعی عکس خود را به چهره خندان ستایش تغییر داده‌اند، و تا مطالبی که با هشتگ #ستایش قریشی، #مهاجر افغانی، #من-ستایش-هستم، #عدالت برای ستایش، #ورامین و غیره در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

کابران در شبکه‌های اجتماعی مواضع‌ مختلفی دربرابر این خبر دارند، برخی به این موضوع اشاره دارند که چرا باید ورامین همیشه بستر این اتفاقات ناگوار باشد؟ برخی هم از قوه قضاییه می‌خواهند که عدالت را در حق خانواده ستایش تمام کند.

برخی از واکنش‌های توییتری به خبر درگذشت ستایش به این شرح است: «فعالان مدنی، کجا هستند که از #ستایش چیزی بگویند؟»، «بحث اعدام متهم که میاد یه عده پرچم حقوق بشر دست میگیرن که متهم زیر سن قانونی بوده! #ستایش»، «چه حالی دارن اون خانواده الان؟ همچین فاجعه ای گریه داره. مردن داره #ستایش»، «مساله وحشتناک اینه که چه اتفاقی توی جامعه ایران در حال رخ دادنه که یک بچه ١٧ ساله دست به یک چنین جنایتی میزنه»، «باید ترسید. #ستایش»، «وقتی عکس #ستایش قریشی رو می‌بینم, بیشتر از هرچیزی احساس ترس میکنم. جهان چه جای وحشتناکی شده.»، «من با اعدام مخالفم اما اعدام مصنوعی باید برای این پسر بچه‎ی شرور انجام بشه تا درس بگیره، هرچند دیگه #ستایش زنده نمیشه…»، «اجرای #تجاوز و #قتل دختر ۶ ساله دردناک و اسفبارهست اما وحشتناک تر و دردناک تر بی تفاوتی جامعه به این خبر هست#ستایش #دختر۶ساله #دختر_۶ساله».

حضور سفیر افغانستان در تهران در منزل ستایش

به گزارش شفقنا افغانستان دکتر نور، سفیر افغانستان در تهران وهشت نفر دیگر از پرسنل سفارت با حضور در منرل ستایش با خانواده وی و بازماندگان ابراز همدردی نمودند.

99008

 

سفیر افغانستان با اطلاع ازجزییات پرونده خاطر نشان کرد: سفارت باجدیت به این موضوع خواهد پرداخت.

وی گفت: دستگاه های قضایی کشور ایران نیز قطعا با عدالت و شفافیت این موضوع را بررسی خواهند کرد.

انعکاس خبر جنایت در رسانه های ایران

رسانه های جمهوری اسلامی ایران سکوت را شکسته و یکی پس از دیگری خبر قتل ستایش را منتشر می کنند.
برخی از آنها قاتل را ۱۷ ساله معرفی می کنند.
در صورتیکه قاتل ۱۷ ساله باشد به دادگاه اطفال ارجاع داده می شود.
خانواده قاتل هم می گویند بچه ما ۱۵ ساله است.
این در حالی است که روز اول برخی رسانه ها شایعه کرده بودند که قاتل در هنگام وقوع قتل مست بوده است.

 

99005

بازسازی صحنه قتل از سوی قاتل

قاتل تحت تدابیر امنیتی لازم برای بازسازی صحنه قتل وارد محل جنایت شده است.
قرار است که وی جزئیات جنایت هولناک خود را افشا نماید.

واکنش خبرگزاری تسنیم به این جنایت هولناک

خبرگزاری تسنیم درباره این جنایت هولناک نوشت: ایرانی و افغانستانی داغدار غم قتل هولناک ستایش ۶ ساله هستند.
خبر تلخ بود و تصور اینکه این اتفاق در ایران رخ داده، تلخ تر است.

تلاش عمومی برای انعکاس ابعاد مختلف حادثه

مهاجر پرس در کانال تلگرام خود آورده است: طبق رایزنی که با دوستان ایرانی داشته ایم، الحمدلله وجدانهای بیدار حاضر شده اند که تمام جریان را بدون کم و کاست پوشش بدهند.
هرچند یک مقدار دیر شروع کردند، اما باز هم خوب است، این جریان باید از بایکوت بیرون شود تا خیلی از سوء تفاهمات حل شود.

عکس های منتشر شده از جنازه سوخته ستایش متعلق به او نیست

مهاجر پرس در خبری فوری اعلام کرد که عکسهای منتشر شده از جنازه سوخته مربوط به ستایش نیست، بلکه این عکسها مربوط به شخصی است که بر اثر برق گرفتگی سوخته است.
سوختن اسید با سوختن معمولی فرق دارد، اگر عکس جنازه کودک نیم سوخته ای را در جایی دیدید که به ستایش نسبت داده شده بود، بدانید که شایعه ای بیش نیست.

.

آخرین خبرها ی حوادث از ایران و جهان در کانال تلگرامی ایران حادثه

images

اینجا کلیک کنید تا از جدیدترین و موثق ترین اخبار باخبر شوید 

1 پاسخ
  1. حسين
    حسين says:

    مادر قاتل با اینکه می داند پسرش چه شیطانی است ولی با دروغهای پی در پی خود می خواهد او را تبرئه کند گاهی می گوید از مدرسیه پسرم گفته بودند که تازگیها دوست نابات با امیرحسین رفت و آمد می کند در صورتی که مدیر دبیرستان منکر این موضوع شده گاهی می گوید پسر من هنوز بچه است او ۱۵ ساله است و کارت ملی نگرفته در صورتی که ۱۷ ساله است کارت ملی که سهل عزیز نازی شما زن صیغه ای هم داشته گاهی می گوید پزشک قانونی به ما گفته تجاوزی صورت نگرفته در صورتی که پزشکی قانونی منکر این موضوع شده خانم مادر ما همه ناراحتی شما را درک می کنیم ولی دیگر اینقدر با دروغ هات حال همه رو بهم نزن کمی هم خودت را جای مادر ستایش بگذار.

    پاسخ دادن

ارسال یک پاسخ

می خواهید در گفتگو ها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را وارد کنید: *